Kategorier
Nyheder Profileret

Ingeniørens it-magasin vil mobilisere medier i kampen mod Internet Explorer 6

Mange bruger stadig den forældede Internet Explorer 6. Ingeniørens it-magasin, Version2, melder sig nu ind i kampen og vil mobilisere flere medier.

Redaktionschef for Ingeniørens it-magasin Version2, Rolf Ask Clausen, har skrevet til mig om, at de nu vil mobilisere danske medie-websites mod Internet Explorer 6. Direktør for Foreningen af Danske Interaktive Medier, FDIM, Jon Lund siger:

For vores medlemmer handler det om at bruge færrest mulige ressourcer på teknik og i stedet bruge dem på indhold. Derfor er der store fordele for både for vores medlemmer og deres brugere i at få folk med gamle browsere til at opgradere.

Som jeg tidligere har skrevet, er vi på ekstrabladet.dk allerede med, så det var naturligt for os at slutte os til Version2’s mobilisering.

Det bliver spændende at se, hvor mange, der bakker op.

Husk at besøge drop-ie6.dk, som Søren Hugger Møller står bag.

4 kommentarer til “Ingeniørens it-magasin vil mobilisere medier i kampen mod Internet Explorer 6”

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *